Lacné kúrenie

Lacné kúrenie - naše riešenia pre radosť, pohodu i úsporu.

Sporák na sezónu, alebo na celý život?

Pridal: Pridané: 25.08.2018 12:10.36 Počet zobrazení: 6891

25 August 2018

Aj Vám sa stalo, že Ste si kúpili sporák, ktorý bol "fakt v dobrej cene", ale z kvetu makového - skrátka nič nevydržal?

Sporák na sezónu, alebo na celý život?

Áno, v dnešnej dobe je takýchto produktov naozaj dostatok, výrobcovia najmä v krajinách s nižšou životnou úrovňou, aby sa presadili na trhu EÚ siahajú po páke, ktorá je v tomto období veľmi účinná - "nízka cena". Samozrejme vyrábať a predávať lacno sa dá, ale najjednoduchšie je to použitím materiálov nižšej kvality a vytváraním fejkov.

Zníženie kvality materiálu pre výrobu spotrebiča na tuhé palivo, ktorý je garanciou pre udržovanie kontroly nad otvoreným ohňom v byte a v prostredí, v ktorom bývame a relaxujeme je prinajmenšom rizikové.

  • Zákazník, ktorý sa dostane do situácie, že cíti potrebu kúpy nového sporáku na tuhé palivo častokrát nemá dostatok informácii k tomu aby sa rozhodol správne. Rozhodovacím faktorom býva častokrát kúpa sporáku na základe najlepšej cenovej ponuky. (jedná sa o typický príklad nákupu v kvalifikovanom prostredí obchodných reťazcov)
  • Porovnávače cien - weby, ktoré sú častokrát vďaka návštevnosti na prvých priečkach vyhľadávačov, nám ukážu kde daný produkt kúpime najlacnejšie. Získame tak produkt, ktorý je možno v najlepšej cene, avšak nejedenkrát i s balíčkom budúcich starostí. Časová tieseň a potreba výmeny takéhoto nekvalitného produktu za bezpečný a kvalitný nám na základe negatívnej skúsenosti pripomenie príslovie "nie sme takí bohatí, aby sme si kupovali najlacnejší tovar". Krajiny, ako je Srbsko, Bosna a Hercegovina, Turecko, Rumusko i Bulharsko a samozrejme i pružné trhy v Poľsku a v Číne sú najviac nastavevené na pestrú ponuku svojich výrobkov práve pre oblasti s najnižšími príjmami v EÚ. Sem sa už dlhodobo radí i naša krajina. Sme strategicky v srdci Európy, ktoré je atraktívnou zastávkou  pre svoju realizáciu pre všetkých importérov a predajcov tovaru s krátkodobou životnosťou. 

Položme si preto otázku:

je lacnejšie vykurovanie so zdrojom tepla, ktorý kupujeme opakovane 2x, alebo iba raz a možno až do smrti?

La Nordica Milly

 

Toto porekadlo sa nevzťahuje iba na sporáky, ktoré nás najviac tlačia svojou "kvalitou". Jedná sa i o krbové vložky, kachle , pece a domáce spotrebiče vôbec. Nejeden zákazník, ktorý v čase krbového "boomu" hrdil výrokom " mám doma krb"  spred niekoľko rokov po rýchlej inštalácii lacnej krbovej vložky dnes prichádza do špecializovanej predajne. Hľadá spôsob likvidácie unáhlenej stavby krbu a objednáva si stavbu - krbovú vložku síce o niečo dražšiu avšak na základe kvalitatívnych a úžitkových parametrov a zároveň vlastnej negatívnej skúsenosti. Popritom krbová stavba, ktorá mala byť potešením a finančnou i energetickou úsporou minimálne pre jednu generáciu trvala nanajvýš niekoľko desiatok mesiacov.

  • Nekvalita je prezentovaná nielen v surovine, ktorá nemá požadovanú životnosť, ale i vo finálnom vypracovaní produktu. Ohnisko, ktoré takmer nemožno zavrieť už nového sporáka u rozpálného nezavrieme vôbec! Nekvalitné rošty a komponenty ohniska častokrát nemajú životnosť ani pre jednu vykurovaciu sezónu. Sporáky sú pritom produkty, ktoré sa využívajú celoročne. 
  • K základným štandartom kvalitného sporáku patrí: účinná regulácia vzduchu, dokonalé tesnenia, kvalitný materiál platní k ohrevu, sušiareň pre sušenie i rozmrazovanie, kvalitná rúra pre pečenie, teplomer, izolačné dvojsklo, kvalitný teplovodný okruh s dochladzovacou smyčkou a dostatočným vykurovacím výkonom, kvalitný materiál ohniska, kde najvyššiu životnosť dosahujú ohniská s liatinovými dielmi. Logo La NordicaTieto diely  sú naviac demontovateľné a vymeniteľné, s možnosťou prepínania krátkeho a dlhého okruhu odvodu spalín. Dôležité je i hľadisko intervalu nakladania, studená kľučka atď. V konečnom dôsledku i design a povrch sporáku majú vplyv na vykurovanie, sálavé teplo a akumuláciu. Akumulačná maiolika je najvyšším stupňom povrchovej úpravy sporákov ako i známkou najvyššej kvality. Dôležitým ukazovateľom, ak ho výrobca vôbec udáva správne je energetická trieda vyjadrujúca súbor meraní účinnosti a emisií. Nie každý z nás totiž reálne porozumel, že vlastne emisie, ktoré nám odchádzajú komínom včítane nespálených uhľohydrátov nám nielen znečisťujú prostredie, ale zvyšujú náklady na objem palív, znižujú životnosť vykurovacieho telesa, znečisťujú odťahový komínový systém, zvyšujú náklady na servis spotrebiča i komína a zvyšujú i riziká zdravotnej a požiarnej bezpečnosti.   

Na strane druhej v honbe za nákupom za najnižšiu cenu za produkt sa sretávame i s iným faktom. Kliet poučený z nákupu, sa rozhodne pre kvalitný produkt.  Avšak vygoogli si nákup opäť u predajcu s najnižšou cenou. Problém nastane vtedy, keď skutočne musí vyhľadať záručný, alebo pozáručný servis. Spotrebiče sú síce v najvyššej kvalite, ale servis je vždy potrebný. Kvalitu každej značky dokresľuje zastrešenie servisu. Slovenské internetové obchody nemajú buď žiadne, alebo len minimálne náklady na chod svojej firmy. Riadi ich častokrát jeden pracovník, ktorý za minimálnych nákladov predáva, objednáva od importéra, alebo dováža zo zahraničia formou špedície s doručením priamo k zákazníkom. Servis je nefunkčný, nakoľko internetové obchody nedisponujú servisným strediskom a autorizovaný predajca importér, ktorý znáša i náklady na prevádzku servisu danej značky nedokáže zastrešiť cielený diskomfort internetového predajcu . 

La Nordica Extraflame

Obozretný zákazník si overí či nakupuje u autorizovaného predajcu danej značky z pohľadu prípadnej potreby  budúceho servisu a komplexnosti služieb.  Optimálne je nakupovať u predajcov, ktorí zároveň disponujú kamennou predajňou. Tú môžeme kedykoľvek navštíviť a on-line riešiť akýkoľvek problém. Nie je výnimočným javom, že klient je nútený vycestovať do zahraničia odkiaľ bol produkt dovezený a hľadať pomoc na vlastné náklady. Najjednoduchšie zásahy a opravy je možné previesť i svojpomocne, ako bežnú údržbu sporákov.

Tieto fakty staja za zváženie či realizovať nákup u autorizovaného predajcu s komplexným servisom a kamennou predajňou, alebo úspornou cestou v netransparentnom predaji neovereného zdoja internetového predajcu vrátane budúcich rizík.

Typickým príkladom sporákov v kategórii najvyššej kvality pre viac-generačné využitie sú výrobky zn.La Nordica.

Niekoľko detailov výrobku so značkou kvality:

La Nordica detail La Nordica detail 2 La Nordica detail 3 La Nordica detail 4  La Nordica detail 5 La Nordica detail 6

 

 

 

 

Diskusia

(2 komentáre)
Sporák na sezónu, alebo na celý život? admin 25.10.2018 10:10.32
Cena? Joozef 25.10.2018 6:04.03

Prihlásenie