Lacné kúrenie

Lacné kúrenie - naše riešenia pre radosť, pohodu i úsporu.

Späť

Pätoro najčastejších otázok a odpovedí pre výber komínového systému.

Pridal: Pridané: 23.06.2019 17:14.56 Počet zobrazení: 3956

23 Jún 2019

Stojíte pred rozhodnutím aký komín bude najvhodnejší na Vašu strechu? Viete, že rozhodujúce slovo nemá projektant ale...

Pätoro najčastejších otázok a odpovedí pre výber komínového systému.

...práve Vy, ako investor? Ak áno, i to je dôvod prečo investícia za komín nemusí byť vždy až tak vysoká a Vy môžete mať komín cenovo dostupný a maximálne bezpečný. Je tu potreba zodpovedať pár dôležitých otázok a môžete stavať.

Pätoro zásadných otázok pre výber komínového systému. 

Po prvé...

Základom pre vhodný výber Vášho komínového telesa je práve - budúci účel jeho využitia.

Prvá otázka znie pre aké palivo v rámci vykurovania sa rozhodnete?

 • tuhé palivo (drevo, uhlie, brikety, pelety)
 • kvapalné palivo (olej, nafta)
 • plynné palivo (zemný plyn, propán bután) 

Druhá otázka, aký vykurovací zdroj hodláte použiť? (najčastejšie verzie pripojení)

 • vstavaný krb, krbová vložka (sopúch 45°, o160, o180, o200mm)
 • prenosné odnímateľné kachle (sopúch 90°, o150, 160mm)
 • kuchynský sporák (sopúch 90°, o160-200mm)
 • akumulačná pec, ohnisko (sopúch 90°, o160-200mm)
 • kotol (sopúch 90°, o160mm)

Tretia otázka, energetický pohľad stavby na zdroj tepla?

 • štandardný zroj tepla
 • nízkoenergetický zdroj
 • pasívny zdroj tepla     

Po získaní týchto základných informácií vám dokážeme určiť vhodný priemer, výšku a uhol pripojenia sopúchu, typ pripojenia, vhodné kombinácie počtu prieduchov, optimalizáciu pre ťahy, výber druhu plášťa, hrúbku a potrebu zateplenia, typ komínovej vložky, hrúbku materiálu vložky, návrh revíznych otvorov a smer osadenia, šácht  v konečnom dôsledku i konečný dizajn. Pre správny výber komínového telesa nie je podstatmé hľadisko najvyššej ceny, ale bezpečný a optimalizovaný komín pre váš konkrétny zdroj tepla. K tomuto stačí dodať základné informácie našim technikom (klikni) a získate presne to čo hľadáte s optimalizáciou ceny i potrebnej kvality.

 

Možné výšky zaústenia komínov TUMA Komínová výška

 

Po druhé...

Neviete sa rozhodnúť nad výberom materiálu komínového telesa a komínovej vložky? Plast - nerez - šamot - keramzit - tehla? Netrápte sa, znovu je to o účele využitia budúceho telesa, o technických možnostiach Vašej stavby, a rozhodovania z pohľadu cenovej hladiny produktov na trhu a dizajnu, prípadne architektonických možností. Trh ponúka nespočetné množstvo komínových ukončení pre verzie:

 

Komínové ukončenia SANTO

Jednoznačne cenovo najdostupnejší komínový systém je šamotový komínový systém, ktorý je súčasne najpredávanejší a univerzálny systém.

Existuje množstvo stavieb, kde ťažký murovaný systém nie je možné realizovať obzvlášť v prípade rekonštrukcií a dodatočných riešení vykurovania. Tu je najvhodnejším technickým riešením inštalácia ľahkého nerezového komínového systému, ktorý vám opäť ponúkame v celej farebnej škále RAL povrchovej úpravy, podľa požiadavky výberu klienta.

Komíny nenáročné na teplotu spalín, štandardne pre plyn a kondenzačné kotly do 120 až 200°C je možné realizovať systémom PPS z plastu.

Po tretie...

Najdôležitejším z kritérií pri výbere komínového systému je hľadisko bezpečnosti. Dôležité hľadisko, ktoré pri dodržaní pokynov výrobcu pri realizácií certifikovaného systému, dodržaní parametrov z pohľadu vhodnosti komínového telesa pre účel pripojenia, dodržanie vzdialenosti od horľavých predmetov a ďalších parametrov, ktoré su pre Vás, ak Ste laik nepodstatné. Všetky komínové systémy disponujú certifikátom a vyhlásením o parametroch. Zostáva nám teda iba správna voľba systému, s ktorou vám opäť radi poradia predajci vyškolení pre správny výber.

Nemenej dôležitá je i voľba realizátora, ktorý bude komín stavať.

Platí tu pravidlo -  "aj dobrý komínový systém zle postavený - je zlý komín a môže byť veľmi nebezpečný!"

 • nechajte si poradiť predajcom správne technické riešenie pri výbere komínového systému
 • zvolte si pre realizáciu odborne zdatnú firmu vyškolenú pre stavby komínových systémov
 • svoje prvé zakúrenie zrealizujte až po odbornom posúdení a kontrole komína kominárom, ktorý Vám vypracuje revíznu správu

Mnoho zrealizovaných komínov ktoré sú na jednej strane kvalitné, bolo zrealizovaných v rozpore s návodom od výrobcu, nevhodne pripojených, kde následne došlo k majetkovým škodám!

Po štvrté...

Dizajn a architektúru Vašej stavby umocňuje práve strecha. Dominanciou každej strechy je práve komín.

Veľký, malý, farebný, čierny, biely, zadymený, s dekorom s tehličkami, s leskom, matný, s kohútom, s generátorom ťahu, so strieškou, s napoleonom, s otočným rotomaxom, s turbomaxom, s regulátorom ťahu, rustikálny, moderný, s kotvením, s lapačom iskier, v RAL farebnej úprave na želanie, to všetko sú možnosti výberu dizajnu. Spoznajte všetky naše možnosti a urobte si vlastný výber podľa Vášho gusta!

Krása komínového telesa a strecha Vášej stavby je dôležitý architektonický prvok. Z pohľadu bezpečnosti Vás, Vašej rodiny a tiež verejného ohrozenia vždy podriaďte krásu technickým a bezpečnostným požiadavkám na komín!

Po piate...

Cena je najdôležitejší parameter pre väčšinu z nás. Síce tu neplatí pravidlo čo je drahé musí byť i najlepšie, z pohľadu bezpečnosti komín musí obsahovať kvalitné prvky pre svoju odolnosť i životnosť. Trh disponuje i verziami, kde si zákazník pripláca za značku, čo naozaj nie je nutné.

Takmer všetky murované komínové systémy majú 30-ročnú garanciu na požiarnu bezpečnosť.

Ekonomické hľadisko:

Pri rozumnom výbere komínového systému - s najlepším pomerom ceny a kvality - pri porovnaní s alternatívnymi produktami od rôznych výrobcov dospeje väčšina z nás k názoru, že máme veľmi kvalitný komín a súčasne sme ekonomicky ušetrili financie i na vykurovacie teleso, prípadne iný materiál.

U našich certikovaných komínových systémov, každý komínový prvok prešiel testovaním v skúšobni a je nesporné, že k účelu pre ktorý je určený je vhodný. Väčšina komínových komponentov komínových systémov sa vyrába práve v krajine Nemecko v najvyššej kvalite.

Záverečným faktom je potreba starostlivosti o Váš systém v zmysle platnej legislatívy. Požiare a horenie komínov je vo väčšine prípadov spôsobené práve zanedbaním a podcenením čistenia a údržby komínových telies.

Viac informácii k cenovým reláciám pre:

Kontakt k poradenstvu, návrhu cenovým ponukám a realizácii komínových systémov - (klikni)

 

Tuma Therm plus    Dvojkomín TUMA FOLK Komínový systém TUMA FOLK  Komínový systém TUMA FOLK Napoleon

Diskusia

(0 komentárov)
Žiadne komentáre

Prihlásenie