Lacné kúrenie

Lacné kúrenie - naše riešenia pre radosť, pohodu i úsporu.

Späť

Ako kúriť ekonomicky - za babku?

Pridal: Pridané: 06.09.2018 17:04.33 Počet zobrazení: 9321

06 September 2018

Strašiak zdražovania energií prichádza opäť. Slovenskej ekonomike sa vraj darí, občan to vidí inak. Kolotoč, ktorý nám spôsobuje stres a vrásky môžeme eliminovať na minimum. Ako?

Ako kúriť ekonomicky - za babku?

Znižujme závislosť na jedinom energetickom zdroji.

Ak zvážime časový horizont niekoľko rokov vidíme, že ceny energií sa odvíjajú:

 • od zahraničnej politiky suverénneho štátu, aktuálnej vnútro-politickej situácie,
 • od svetovej energetickej krízy,
 • od živlov, porúch, vojen,
 • od dostatku prírodných zdrojov a spracovateľských technológií,
 • od lobizmu a sofistikovanosti v riadení energetických zdrojov ich magnátmi, 
 • ďalších iba ťažko predvídateľných ukazovateľov.

Nikdy nevieme čo príde!

Ak máme čo i len minimálny priestor vytvorme si alternatívne vykurovanie aspoň dvoch zdrojov tepla, ktoré nám umožnia pružne zareagovať na energetický problém. Majme pri tom na pamäti, že pri výpadku základného zdroja - elektriky nefunguje takmer nič. Je vhodné mať k dispozícii čo najprimitívnejší zdroj tepla, ktorým spravidla je krb - kachle - sporák

Majme v byte 1 nezávislý zdroj tepla na komín. Krb, krbová vložka, kachle, pec, sporák zásada - bez akýchkoľvek prvkov na elektriku. Čokoľvek sa prihodí - máme imunitu. Človek aj v jednej malej miestnosti v ktorej je teplo a voda prežije. V mrazivom prostredí naopak - zmrzne.

 Starý sporák

 

Menované zdroje však vyžadujú komín. Z toho vyplýva, že vo výhode sú vždy rodinné domy. Ak nám teda náš byt umožňuje inštalovať komín zrealizujme ho čo najskôr. Starý komín je potrebné prevložkovať nerezovou vložkou, nový komín je možné realizovať vymurovaním z tvárnic, alebo inštalovať ľahký nerezový systém. Viac info na stránkach importéra a výrobcu: (klikni).

Tam kde realizácia komína možná nie je, zostáva nám iba kombinácia alternatívnych zdrojov závislá od elektrickej energie. Plyn, elektrika, kolektory, čerpadlá. Nenáročným komínom je komín na pec na pelety, ktorý má veľkosť iba o80mm a je možné ho viesť i vo vetracej šachte, alebo po fasáde domu i bytovky. Pece na pelety a biomasa je najmodernejším zdrojom vykurovania s vysokou mierou komfortu. Možnosti konzultujte s našimi pracovníkmi.

 

Všetky rozhodnutia a investície realizujme na základe "tepelnej straty"

Aby sme neurobili krok späť a investičnú chybu konzultujme a realizujme alternatívny zdroj na základe znalosti tepelnej straty nášho obydlia. Redukovať tepelnú stratu nemusíme iba realizáciou novostavby projektom pasívneho a nízkoenergetického domu. Znížiť tepelnú stratu dokážeme i účinným zrealizovaním opatrení u starších stavieb. Najlepšou úsporou je vždy energia, ktorú sme vôbec nespotrebovali!  Údaj o tepelnej strate je súčasťou každej projektovej dokumentácie pre Vašu stavbu. Ak tento údaj nepoznáte je potrebné si ho dať odborne vypočítať. Pokiaľ tento krok podceníte vystavujete sa riziku, že Vaše kúrenie bude nedostatočné, alebo úplne neekonomické. Výpočet sa stanoví ako súčet zložiek obvodového plášťa podľa jeho vlastností a jeho straty. Tepelnú stratu majú i ostatné materiály, ako dvere, tehly, strop, komín, vetranie, podlaha, základy, krov a podobne... . Nadimenzovať tepelný zdroj bez znalosti tepelnej straty je možné avšak bez garancie optimalizácie energií. Merná spotreba sa radí medzi základné parametre budovy. Spotreba sa vyjadruje ako W/°C. Ide o stratový výkon budovy pri rozdiele internej a externej teploty o 1 stupeň Celzia. Ak mernú spotrebu vynásobíme rozdielom oboch teplôt, získame rámcovú predstavu o tepelnej strate budovy.

La nordica Extraflame Lucy vogue

 

Vyselektujme si poradie úsporných opatrení.

 1. Začnime od najlacnejších, ale najúčinnejších opatrení. Inštalujme účinnú reguláciu na vykurovacích telesách vo forme regulačných ventilov na vykurovacích telesách. Naša úspora môže dosiahnuť až 5-40% nákladov. 
 2. Nezabúdajme, že vysoké percento a straty na efektivite vykurovania až 15% nám môžu spôsobiť i nefunkčné odvzdušňovacie skrutky a zavzdušnený systém. Je to najlacnejšie opatrenie, ktoré nepodceňujme! V zavzdušnenom systéme máme nefunkčný vykurovací okruh a chladné vykurovacie články.
 3. Už pri komplexnom znížení teploty o 1°C vo Vašom byte dokážeme znížiť náklady na energie až o 6%. Preto zbytočne neprekurujme. Ideálna teplota spálňa 18-19°C, obývacia izba, kuchyňa 20-21°C, kúpeľňa 23-24°C. 
 4. Nebráňme cirkulácii vzduchu na vykurovacích článkoch zavesením prádla na radiátory, záclonami a závesmi, nábytkom pred radiátormi. Ušetríme až 20% energie. Na noc zatvárajme rolety a okenné žalúzie. Zabezpečíme vyššiu izoláciu okien.
 5. Zalepme plochy za radiátormi reflexnou fóliou. Zabezpečíme odraz tepla smerom do interiéru a zablokujeme odvod a akumuláciu tepla do fasádnej steny a exteriéru v prípade nezateplenej fasády.
 6. Výmenou starých okien a zateplením vonkajšieho plášťa a strechy môžeme dosiahnuť úsporu 20 - 35% nákladov. Pri nedostatku financií na výmenu okien a dverí určite minimalizujme stratu zalepením izolačnej pásky po obvode rámov okien a dverí. Ak nám to technické možnosti umožnia pristúpme i k zatepleniu podláh.
 7. Integrujme sa pripojením alternatívneho zdroja do existujúceho teplovodného systému priamo, alebo do zásobníka, akumulačnej nádoby. Voľbou teplovodnej krbovej vložky, kachlí, sporáku i iného zdroja sa môžeme pripojiť do už existujúceho vykurovacieho okruhu čím dokážeme prekombinovať a rozšíriť jeden zdroj tepla o ďalšiu alternatívu. Môžeme tak využívať ekonomicky práve najúspornejšiu formu vykurovania v danom čase.
 8. Zvážme kúpu kombinovaného zdroja tepla na tuhé palivá. Kombinovaný kotol na biomasu, kusové drevo, pelety, uhlie nám umožňuje v danom čase použiť palivo, ktoré máme práve k dispozícii.
 9. Vykurujme efektívne, v zateplenom dome určite využívajme týždenný programátor, kde nočnú teplotu zvoľme na nižší stupeň ako cez deň. U nezateplených stavieb je vhodné nemeniť vykurovací interval najmä v mrazivom období a ponechať nastavenie na cca 20°C nepretržite. 
 10. Vetrajte jednotlivé miestnosti na čo najkratšiu dobu, ale o to intenzívnejšie. Otvoriť okno na celú plochu na 5 minút je omnoho úspornejšie ako nechať otvorenú ventilačku počas dvoch hodín.

Za účelom výberu úsporného zdroja tepla, poradenskej činnosti a servisu navštívte naše predajne, alebo kontaktujte našich pracovníkov na našich pobočkách. (klikni)

 

La Nordica Milly

Exkluzívny sporák novej generácie - La Nordica Milly viac info (klikni) 

 

 

 

Diskusia

(0 komentárov)
Žiadne komentáre

Prihlásenie